Фланель - основні властивості, переваги та недоліки тканини
Фланель тканина не потребує особливого представлення. Сьогодні складно уявити сучасне життя без теплої піжами або нічні сорочки з начосом, у якій приємно не тільки спати, а і коротати довгі зимові вечори. Для їхнього виготовлення часто використовують саме фланель - матеріал, відомий своїми зігрівальними властивостями та практичністю. Однак багато хто не знає про важливі характеристики цієї тканини. У цій статті розглянемо основні особливості, правила догляду та недоліки фланелі, а також які бувають її види.
Що таке тканина фланель?
Фланель - це тканина з вовни, бавовни або їхньої суміші, іноді із додаванням незначної кількості синтетики. Її отримують за допомогою полотняного або саржевого переплетення ниток. Вона тепла, м'яка, вкрита з одного або обох боків пухнастими ворсинками (начосом).
Є кілька версій, як з'явилася назва фланель. За однією із них, вона походить від французького flanelle (шерсть), за іншою - від старофранцузького flaine (ковдра). Обидва варіанти вказують на головну перевагу матерії - зігрівати в холодну погоду.
Історія появи фланелі
Батьківщиною тканини фланель вважається Уельс. У XVII столітті в цьому британському регіоні було багато овець, і текстильники використовували залишки вовни для створення щільного, м'якого полотна, яке поглинає вологу. Однак у ті часи фланелева тканина коштувала дорого. Англійці навіть приписували йому цілющу силу. У книзі Джонатана Свіфта «Подорожі Гуллівера» зустрічається такий рецепт лікування артриту: натерти запалені суглоби коньяком та укутати відрізом із овечої вовни.
Промисловий переворот істотно здешевив виробництво фланелі, та з кінця XVIII ст. матерія перестала бути символом багатства. Спочатку товсті сорочки, що вбирали вологу, припали до смаку англійським фермерам, які працювали просто неба в дощ та сніг.
Поступово мода на теплу британську тканину фланель поширилася на працівників заводів по всій Європі, а потім перекочувала за океан - у США. У Штатах «валлійська вовна» полюбилася не тільки робітничому класу - у роки Громадянської війни американських солдатів одягали у зроблені з фланелі нижні сорочки та форму. 1889 року промисловець Гамільтон Кархарт заснував у Мічигані фабрику із пошиття текстильної робочої уніформи, що перетворилася на титана галузі.
У минулому столітті фланелева тканина пережила чергову трансформацію та міцно оселилася в повсякденному гардеробі. З фланелі стали шити практично все - від нічних сорочок до пальто.
Види фланелі за складом та щільністю
Сучасна фланель тканина мало чим нагадує ту, що винайшли колись валлійці. Сьогодні це багатофункціональний текстиль різного призначення, який ділиться за багатьма характеристиками. Найосновніші - це за складом та щільністю матеріалу
За складом
Промисловість пропонує кілька видів фланелі, які відрізняються за складом волокон, що формують, і визначають експлуатаційні характеристики готового виробу. За цим критерієм тканину ділять на 3 типи:
- Бавовняна. Сукно тчуть із бавовняних волокон. Воно виходить щільне, м'яке, із гладкою текстурою. Така фланель йде на пошиття постільної та нічної білизни.
- Вовняна. Це класичний варіант, де вміст вовни переважає або становить 100%. Являє собою однотонне полотно, іноді з додаванням візерунка у вигляді смужки або клітинки. Використовується тканина в костюмах та пальто.
- Сумішева. Отримується в результаті додавання до вовняних та бавовняних волокон синтетичних ниток. Відрізняється підвищеною міцністю. Сфера її застосування універсальна: від речей для дому до верхнього одягу.
За щільністю
Щільність - важливий критерій, що визначає зносостійкість, тип сировини та спосіб плетіння ниток. Вона вимірюється в грамах на квадратний метр (г/м2). Залежно від цього показника фланель буває:
- легка (160 г/м2) - використовується для халатів, сорочок, піжам, дитячих пелюшок;
- середня (від 175 до 258 г/м2) - застосовується у виробництві утеплених предметів гардероба;
- важка (270 г/м2) - призначена для демісезонних пальто, костюмів, ковдр.
Властивості та переваги фланелі
На тканини фланель спостерігається стабільно високий попит протягом усього періоду існування. Своєю популярністю вона зобов'язана перевагам, якими підкорила споживачів. Головні з них:
- М'якість. Тканинна поверхня фланелі неймовірно приємна на дотик, викликає бажання торкатися до неї знову й знову. М'які ворсинки надають їй ніжності, бархатистості. Якщо звичайні вовняні сорочки та светри колються і викликають дискомфорт, тоді фланелеві - ні. Їх можна носити на голе тіло.
- Теплоємність. Особлива техніка переплетення волокон тканини створює теплозберігаючий ефект, за якого під полотняною основою зберігається тепло тіла. У такій фланелевій піжамі замерзнути неможливо.
- Екологічність. Створене із натуральної пряжі сукно безпечне для здоров'я і навколишнього середовища.
- Гіпоалергенність. Бавовна не викликає індивідуальної непереносимості та підходить людям, схильним до алергії. Вовняні волокна в більшості випадків теж добре переносяться. Алергія на них виникає вкрай рідко.
- Довговічність. Придбаний домашній костюм не розтягується, не деформується та довго зберігає привабливість.
- Гігроскопічність. Ворсиста поверхня тканини фланель відмінно вбирає та утримує вологу, забезпечує відчуття сухості в будь-яких умовах.
- Повітропроникність. Натуральні волокна фланелі добре пропускають повітря. Шкіра під ними не потіє, на ній не з'являються попрілості та подразнення.
- Підвищена міцність. Досягається завдяки щільному переплетенню ниток. Фланельку не вдасться порвати при сильному натягу.
- Низький рівень сминаемости. Річ не потрібно часто прасувати, навіть якщо в ній доводиться спати.
Фланелева тканина: основні недоліки
Незважаючи на велику кількість плюсів, фланель не позбавлена мінусів, головним із яких є схильність до утворення ковтунців. Оскільки поверхня тканини вкрита ворсинками, під час тертя й тривалого носіння вони скочуються в дрібні кульки. Але це не проблема, адже катишки легко прибираються плоским гребінцем, лезом або спеціальною машинкою. Інші недоліки:
- Тривала сушка. Товстому сукну фланелі потрібно більше часу на висихання, ніж тонкому ситцю або шовку.
- Усадка. Після першого прання може спостерігатися незначна усадка, але потім цей процес припиняється.
- Стирання ворсу. Експлуатація призводить до поступового витончення ворсистого шару фланелі. При цьому матерія не втрачає своїх переваг, зберігає м'якість та ніжність.
Чим відрізняється фланель від байки та флісу?
Деякі люди вважають, що байка та фліс - синоніми фланелі. Але, незважаючи на зовнішню схожість, вони не ідентичні.
Байка виготовляється з вовняної та бавовняної пряжі, але має дуже високу щільність (до 350 г/м2) та покрита рясним начосом. Вона грубіша, із середньою повітропроникністю. Часто використовується для пошиття халатів.
Фліс, незважаючи на м'якість та ворсистість, - синтетика, що на 100% складається із поліестеру. Він не має властивостей натурального полотна, але не мнеться й не деформується, а тому добре носиться.
Як правильно доглядати за одягом із фланелі?
Щоб улюблена фланелева піжама або нічна рубашка прослужила довше, за нею важливо правильно доглядати. Зробити це нескладно, оскільки текстиль, з якого шиють такі речі, не примхливий.
Під час догляду за виробами з фланелі враховуйте такі правила:
- Нову річ періть у прохолодній воді, щоб уникнути усадки.
- Для подальших прань вибирайте зазначену на ярлику температуру води.
- Періть фланель вручну або в машині на делікатному режимі. Використовуйте нейтральні мийні засоби (порошки та гелі).
- Не виводьте плями хлорвмісними відбілювачами, оскільки вони пошкоджують волокна.
- Не тріть та не вичавлюйте виріб. Повісьте його на мотузку, щоб вода стекла самостійно.
- Сушіть текстиль подалі від нагрівальних приладів та яскравого сонячного світла.
- Для прасування встановлюйте на прасці середню температуру.
Висновок
Фланель - матеріал, який асоціюється із затишком, теплом, умиротворенням. Можливо, тому вона не втрачає актуальності вже кілька століть. М'які піжами та нічні сорочки із фланелевої тканини давно стали частиною домашнього гардероба, забезпечуючи нам міцний сон і комфортне пробудження.
Хочете відчути вдома магічну ніжність фланелі? Зазирніть до каталогу інтернет-магазину relish.com.ua, де представлений домашній одяг від українських і польських виробників. Впевнені, ви будете в захваті від нашого асортименту і обов'язково знайдете модель, яка змусить ваше серце тремтіти. Вдалих покупок!